Buradasınız:
 
 

Sektörler

Ambalaj

Teknolojik gelişmeler, tasarım çalışmaları, malzeme ve formların çeşitlenmesiyle birlikte, plastiklerin ambalaj sektöründeki payları her geçen gün daha da artmaktadır.

Geniş bir hammadde yelpazesinden üretilen çok çeşitli ürünler, plastik ambalaj endüstrisinin her alanında kullanılmaktadır.

Plastik ambalaj yapımında kullanılan hammaddeler HDPE (Yüksek yoğunluklu polietilen), LDPE (Düşük yoğunluklu polietilen), PVC Polivinil Klorid, PET Polietilen Terefitalat, PEN Polietilen Naftalat, PP Polipropilen, PS'dir.

Bu plastikler, kolay şekil almaları, gazlara karşı koruyucu ve hafif olmaları ve hijyen koşullarının kolay sağlanması nedeniyle, özellikle kap, şişe, tepsi gibi ambalaj üretimlerinin en önemli hammaddeleri arasında yer almaktadır.

Plastik ambalajlar; darbelere karşı dayanıklılık ve kırılma durumunda bile etrafa saçılmama, hafiflik, estetik görünüm ve ultraviyole ışığına karşı koruma açısından çeşitli renklerde üretilebilme, şeffaflık ve ekonomiklik gibi çok çeşitli avantajları yüzünden ambalaj sektörü için vazgeçilmez bir yere sahiptir.

Devamını oku

Bahçe Mobilyası

Plastic-Outdoor-Furniture

Bahçe mobilyaları

Bahçe mobilyaları için üretilen plastik rattanın imalatı, polietilen veya polyamid ile yapılır.

Plastik ürün kullanımı sunmuş olduğu avantajlarla bir çok yeni ürünün piyasa çıkmasını sağlamıştır.

Dayanıklılığı, uzun ömürlü oluşu, yüksek mukavemeti, renk seçenekleri, şekilden şekile girebilmesi plastiğin günümüzde bahçe mobilyalarında da kendine yer edinmesini sağlamıştır.

İskemle, masa, bahçe mobilyaları, sandalye, koltuk, şezlong ve sehpa gibi ürünlere özel olarak çeşitli renkler ve modellerde plastik mobilya üretimleri yapılmaktadır.

Renk seçenekleri sonsuz oluşu, güneş ışığına karşı uv (ultraviole) katkılı yapıları, ısıya ve esnemeye karşı dayanıklığı, el işçiliğinde döşeme kolaylığı diğer ahşap türü ürünlere nazaran büyük avantajlar sağlamaktadır.

Bahçe mobilyaları üretiminin her alanında PROTEC müşterilerine , özellikle …… konularında destek olmakta ve güçlü dünya markalarının ürün ve servisini sağlamaktadır.

 

Beyaz Eşya

Günümüzde hızla kirlenmekte olan doğamızı korumak amacıyla birçok sektör çevreye saygılı ürünleri tercih etmektedir.

Özellikle beyaz eşya sektöründeki geri dönüşümlü ürün oranının yüksek olması hem firmaların çevre ve doğaya verdikleri önemi göstermekte hem de çeşitli ülkelerde vergi avantajları sağlamaktadır.

Plastiğin beyaz eşya sektöründe kullanımı gün geçtikçe artmakta Çamaşır, Bulaşık, Buzdolabı vb. makinaların birçok önemli ve ek parçasında plastik ürünler kullanılmaktadır.

Beyaz eşya makinalarında plastik üretimi ağırlıklı ürünlerde üst tablalar, kontrol panelleri, deterjan kutuları, kapı, camlı kapı, tekmelikler, düz filtre, su sprey kolları vb. ürünler yüksek kalite standartlarında üretilmekte; çevreye ve doğaya gereken önemi vermektedir.

Beyaz eşya da plastik parça üretiminin her alanında PROTEC müşterilerine , distribütörü olduğu güçlü dünya markaların ürünleriyle destek olmakta, ürün satışı ve satış sonrası hizmetleriyle memnuniyet sürdürmeyi amaçlamaktadır.

Çatal - Bıçak - Bardak

bicak

Çatal bıçak bardak üretiminde plastik yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Lütfen videonun yüklenmesini bekleyin. İşlem bir miktar zaman alabilir.

Medikal

syringe

Özellikle hassas ve titiz çalışma gerektiren hijyenik plastik ürünlerin üretiminin kaliteli ve çağdaş bir titizlikle yapılması insan sağlığı için son derece önemlidir.

Tıp sektöründe ihtiyaç duyulan plastik ürünler çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bir çok hastane, laboratuvar ve klinik benzeri sağlık kurumlarında kullanılan medikal plastik ürünler şüphesiz hijyenik ortamlarda ve insan sağlığı için tehdit oluşturmayacak ham maddelerden elde edilmelidir.

Polietilenden üretilen plastik ürünlerin temizliğinin kolay ve hijyenik olması bu ürünlerin üretimde plastiğin tercih edilmesini sağlamıştır.

Medikal plastik üretiminde insan sağlığı ve konforu göz önünde bulundurularak bir çok ürün üretilmekte tıpta, cerrahide ve hatta dişçilikte toksit içermeyen özel plastik hammaddeli, istenilen özellikte, renkte, sertlikte, tek kullanımlık olarak üretilmektedir.

PROTEC uluslararası ilaç firmaları, medikal ürün üreten üreticiler olmak üzere medikal plastik sektörünün önde gelen firmalarına hizmet vermektedir.

Otomotiv

Her alanda plastik kullanımının artması ve plastik teknolojisinin gün geçtikçe üst düzeylere çıkması, Otomotiv sektöründe de plastiğin yaygın olarak kullanımı sonucunu doğurmuştur.

Yüksek dayanıklılık, kalite ve yaygın kullanım seçeneklerinin olması otomotiv sektöründe parça ve yedek parçalarda plastik kullanımı gün ve gün artmaktadır. Türkiye'deki birçok otomotiv fabrikasında montaj hatlarına plastik parça üretiliyor.

Tam donanımlı bir kalıp atölyesi, plastik enjeksiyon makinaları, mekanik presler, montaj hatları, kalite kontrol laboratuvarı, hammade hazırlama gibi bölümlerden oluşan Plastik parça üretim fabrikalar yeni dönemde hızlı kalıp değiştirme sistemleriyle çalışıyor.

Otomotiv montaj hatları için üretilen ürünler; araç lambalarından (stop lambası, sinyal ve plaka lambası, iç aydınlatma, ikaz lambaları) ve araç iç/dış parçalarından (vites kolu, kolçak, el tutamacı, havalandırma menfez ve kontrolları, aynalar, kapı ve pencere açma kolları, kaput ve bagajdaki parçalar vb.) oluşuyor.

Otomotiv sektöründe plastik kullanımında başlıca üretilenler;

 • Plastik Enjeksiyon Parça İmalatı
 • Plastik Ekstrüzyon ve Co-ekstrüzyon Parça İmalatı
 • Spiral Boru, Düz Boru ve Boru Bağlantı Parçaları İmalatı
 • PVC Hortum, PA11 & PA12 Polyamid Yakıt ve Fren Boruları, Poliüretan ve Polietilen Hortum İmalatı.
 • Çift Taraflı Yapışkan Bantlar
 • Otomobil Kauçuk Paspasları,
 • Taban ve Kapıönü Paspasları,
 • Özel Kauçuk Parça İmalatı,
 • PS oto panjur, far çerçevesi, tampon, vites konsolu, marjbiyel v.b. gibi plastik parçalar,
 • Özel amaçlı plastik parçalar ( Koltuk arka plastiği, Traktör Kabini Tavan Plastiği, Güneş Enerjisi sistemleri depo muhafaza plastiği, buzdolabı içi, karavan lavabosu v.b.)
  ve daha bir çoğu sıralanabilir..

Otomotiv plastik parça üretiminin her alanında PROTEC müşterilerine , distribütörü olduğu güçlü dünya markalarıyla destek olmakta, ürün satışı ve satış sonrası hizmetleriyle memnuniyet yaratmayı amaçlamaktadır. 

Pet Şişe

pet preform

PET sözcük anlamıyla kimyasal bir madde olan Polietilen Terefitalatın kısaltmasıdır. PET Resin, plastik  ambalaj sektöründe  şişe yapımından ince levha yapımına kadar geniş bir sektörde kullanılan bir hammaddedir.

Pet Resin’den pet şişe üretilirken önce ismine şişe taslağı olarak da adlandırılan Preform üretilir, daha sonra yüksek ısı altında şişirme yöntemiyle, preformdan şişe üretilmektedir.

Pet resin, ülkemizde ve dünyada başlıca gazlı içecek ve doğal kaynak sularının şişlerinde, sıvı yağ-salça-turşu kavanozunda, kozmetik sektöründe sıvı sabun, duş jeli şişelerinde, yüksek mukavemetli polyester çember yapımında, ekonomik ömrü uzun çift katmanlı bir şişesi ve zirai tarım ilaçları için şişelerde ve 19 lt geri dönüşümsüz damacana üretimine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Zayıf asit ve bazlara karşı yapısındaki dayanıklılık, sağlamlık, sertlik ve parlaklık gibi özelliklerinden dolayı diğer plastiklere göre kullanım alanlarının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Özellikle bu özellikleri nedeniyle diğer plastiklerle kıyaslandığında daha gıda sektöründe yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Pet ambalaj; bugün itibari ile gelinen noktada tüketicilerin satın alma eğilimlerinde en ciddi avantaj oluşturan ve ürüne anlam katan en önemli unsur. Pet’in yapısının diğer plastiklerden farklı olması nedeniyle tüm Dünya’ da kolaylıkla kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sanayi tipi kullanımların yanı sıra son tüketici tarafından evsel tüketimde de ilk sıralardadır. Bu da PET’ i hammadde olarak birçok ürün için vazgeçilmez kılmaktadır.

PROTEC pet şişe üretiminin her alanında müşterilerine , distribütörü olduğu dünya markalarıyla destek olmakta, ürün satışı ve satış sonrası hizmetleriyle memnuniyet yaratmayı amaçlamaktadır.