Buradasınız:
 
 

Pet Şişe

pet preform

PET sözcük anlamıyla kimyasal bir madde olan Polietilen Terefitalatın kısaltmasıdır. PET Resin, plastik  ambalaj sektöründe  şişe yapımından ince levha yapımına kadar geniş bir sektörde kullanılan bir hammaddedir.

Pet Resin’den pet şişe üretilirken önce ismine şişe taslağı olarak da adlandırılan Preform üretilir, daha sonra yüksek ısı altında şişirme yöntemiyle, preformdan şişe üretilmektedir.

Pet resin, ülkemizde ve dünyada başlıca gazlı içecek ve doğal kaynak sularının şişlerinde, sıvı yağ-salça-turşu kavanozunda, kozmetik sektöründe sıvı sabun, duş jeli şişelerinde, yüksek mukavemetli polyester çember yapımında, ekonomik ömrü uzun çift katmanlı bir şişesi ve zirai tarım ilaçları için şişelerde ve 19 lt geri dönüşümsüz damacana üretimine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Zayıf asit ve bazlara karşı yapısındaki dayanıklılık, sağlamlık, sertlik ve parlaklık gibi özelliklerinden dolayı diğer plastiklere göre kullanım alanlarının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Özellikle bu özellikleri nedeniyle diğer plastiklerle kıyaslandığında daha gıda sektöründe yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Pet ambalaj; bugün itibari ile gelinen noktada tüketicilerin satın alma eğilimlerinde en ciddi avantaj oluşturan ve ürüne anlam katan en önemli unsur. Pet’in yapısının diğer plastiklerden farklı olması nedeniyle tüm Dünya’ da kolaylıkla kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sanayi tipi kullanımların yanı sıra son tüketici tarafından evsel tüketimde de ilk sıralardadır. Bu da PET’ i hammadde olarak birçok ürün için vazgeçilmez kılmaktadır.

PROTEC pet şişe üretiminin her alanında müşterilerine , distribütörü olduğu dünya markalarıyla destek olmakta, ürün satışı ve satış sonrası hizmetleriyle memnuniyet yaratmayı amaçlamaktadır.